1966 Saratov (Rusya) doğumlu tiyatro oyuncusu ve sanat yönetmeni. 1986’da Saratov Tiyatro Akademisi’nden, 1990’da Moskova Sanat Tiyatrosu Akademisi’nden Oleg Tabakov’un danışmanlığında mezun oldu; ardından Tabakov’un Studio Tiyatrosu’na katıldı. Burada Bumbaraş’ın Tutkuları ve Başka Bir Van Gogh başta olmak üzere birçok yapımda başrol oynadı.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda misafir sanatçı olarak Martı’da Treplev’i canlandırdı ve Ray Cooney’nin Karmakarışık (Out of Order) adlı oyununun Rus uyarlaması olan No.13’te George Pigden olarak sahneye çıktı. Mironov, aralarında Peter Stein’ın Oresteia ve Hamlet, Declan Donnellan’ın Boris Godunov ve Eimuntas Nekrosius’un Vişne Bahçesi uyarlamalarının bulunduğu, Avrupa’nın önde gelen tiyatro ustalarının sahnelediği yapımlarda başrolleri oynadı.

2006 Aralık’ından bu yana sanat yönetmenliğini üstlendiği Theatre of Nations’da aynı zamanda Alvis Hermanis’in yönettiği Shukshin’s Stories ve Figaro yapımlarının başrollerini oynuyor; ayrıca Kirill Serebrennikov’un yönettiği The Events of One Day, Thomas Ostermeier’ın yönettiği Miss Julie, Robert Lepage’ın yönettiği Hamlet | Collage, Robert Wilson’ın yönettiği Pushkin’s Fairy Tales ve Timofey Kulyabin’in yönettiği Ivanov’da rol alıyor.

Evgeny Mironov, Rus sinemasının önde gelen oyuncularından. Sinema kariyeri boyunca rol aldığı bazı filmler arasında, The Life of a Kerosene Dealer (yön. Alexander Kaydanovskiy), Love (yön. Valery Todorovsky), Encore, One More Encore! (yön. Pyotr Todorovsky), Burned by the Sun 1&2 (yön. Nikita Mikhalkov), The Muslim ve Dostoyevsky (yön. Vladimir Khotinenko), His Wife’s Diary ve Dreaming of Space (yön. Alexei Uchitel), In the August of 44 (yön. Mikhail Ptashuk), Metamorphosis (yön. Valery Fokin), House of Fools (yön. Andrei Konchalovsky), The Escape (yön. Egor Konchalovsky), The Petrushka Syndrome (yön. Elena Khasanova), Norveg (yön. Alena Zvantsova), ve The Age of Pioneers (yön. Dmritry Kiselyov) yer alıyor. Sanatçının rol aldığı televizyon dizileri arasında ise, Vladimir Bortko’nun yönettiği, Dostoyevski’nin romanından uyarlanan “Idiot”; Gleb Panfilov’un yönettiği, Soljenitsi’romanından uyarlama “The First Circle”; Yury Moroz’un yönettiği “Аpostle”; Alexander Kott’un yönettiği “Diamonds Seekers” ve Vasim Perelman’ın yönettiği “Ashes” bulunuyor.

Evgeny Mironov iki kez Rus Devlet Ödülü madalyasına, üç kez Golden Mask Tiyatro Festivali Ödülü’ne, dört kez en iyi erkek oyuncu dalında Ulusal Kristal Turandot Ödülü’ne layık bulunmuş, aralarında Uluslararası Stanislavski Ödülü ve Uluslararası Cenevre Film Festivali Büyük Ödülü’nün de bulunduğu çok sayıda ödül almıştır. Sanatçıları Destekleme Vakfı’nın (Artists Support Foundation) kurucularındandır; TERRITORIЯ Uluslararası Tiyatro Festivali’nin ve Third Rome Film Studio’sunun sanat yönetmenliğini yürütmektedir, ayrıca Rusya Federasyonu Başkanlık Makamı bünyesindeki Sanat ve Kültür Kurulu’nun üyesidir.

Yukarı